Family Entertainment Protection Act

2005-12-06 23:52:11

Idén júliusban robbant ki a GTA San Andreas jól ismert Hot Coffee botránya. Hillary Clinton szenátorasszonyban már ekkor megfogalmazódott a családi szórakozásvédelmi törvény gondolata. A tervezetet Joe Lieberman szenátorral a jövő héten tárják a kongresszus elé.

Az egykori first lady nyilatkozatában kiemelte: nem szeretné a felnőtteket korlátozni a játékban, de azt mindenképp el szeretné kerülni, hogy a gyerekek olyan játékokat vásárolhassanak maguknak, amelyben erőszakos vagy pornográf tartalommal találkozhatnak.

A családi szórakozásvédelmi törvény öt területet szabályozna...
  1. Tiltaná a felnőtteknek szóló, M, illetve AO jelzésű játékok árusítását kiskorú gyermekeknek.
  2. Az ESRB besorolási rendszerét éves ellenőrzés alá vetnék.
  3. A törvény felhatalmazná a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot arra, hogy kivizsgálja a félrevezető besorolásokat, és megtegye a megfelelő lépéseket.
  4. A bejelentéseket, reklamációkat a  Fogyasztóvédelmi Hivatalnak kellene regisztrálnia
  5. Végül a törvény a kereskedőket is közvetlenül ellenőrizné - akár a próbavásárlások eszközével - hogy meglássák, mennyire könnyen juthatnak a gyerekek a felnőtt tartalmú játékokhoz.

A legnagyobb videojáték-kiadókat magába tömörítő ESA elnöke, Doug Lowenstein nyílt válaszlevélben kommentálta törvényt. Bár megerősítette, hogy a szervezet egyetért a szenátorasszony célkitűzéseivel, és méltatta a tervezet kidolgozottságát, mégis ellenzi a törvény bevezetését.

Egyrészt feleslegesnek tartja a családi szórakozásvédelmi törvényt, mivel a hitelesnek tartott ESRB jelzések, a szülői tájékoztatás, illetve az új-generációs konzolokba épített szülői felügyeleti rendszerek eleve kezelik a problémát. Másrészt az ESRB jelzésekre építeni egy törvényt alkotmányellenes, mivel ezzel kormányszintű erővel ruháznák fel a szervezetet. Ezen felül a törvény sérti a videojáték-ipar alkotmányosan biztosított kreatív jogait.


Az ügyhöz csak részben kapcsolódik, hogy Illinois államban Matthew S. Kennelly biró véglegesen megsemmisítette a "Biztonságos Játékok Illinoisi Törvénye" elnevezésű kezdeményezést. Az ügy azért is izgalmas, mert egyben kétségbe vonta a törvény előkészítésében szakértőként alapul vett Dr. William Kronenberger kutatásait, aki az agresszív videojátékok negatív hatására próbált rávilágítani. Egyrészt a Kronenberger által prezentált adatok sem győzték meg a bírát, másrészt azonban precedens értékű elvi állásfoglalást is kaphattunk tőle:

"Ebben az országban az államnak nincs felhatalmazása arra, hogy betiltson bármilyen tartalmat arra hivatkozva, hogy az befolyásolja a hallgatóság gondolatait és attitűdjeit."