Nemzetközi konfliktusok és videojátékok

2005-04-27 00:46:01

Sony a nemzetközi bíróságon?

A Final Fantasy XI szervereit politikai okokból támadja Kína?

Nemzetközi bíróság elé kerülhet a Sony, mivel a SOCOM 3 című csapat-alapú taktikai FPS-ének történetében terrorista államként utalt Bangladesre. A Bangladesi külügyminiszter rögtön nemzetközi perrel fenyegette meg a Sonyt, ha nem távolítják el az országukra vonatkozó utalásokat a játékból...



A Sonynak nem ez az első konfliktusa egy ország kormányzatával: korábban Kanada tiltakozására vették ki a torontói helyszínt a Syphon Filter című játékukból.



A SOCOM 3 egyébként három helyszínen játszódik: Bangladesben, Marokkóban, és Lengyelországban, ám mindeddig a másik két érintett állam nem tiltakozott a játék miatt.



Lehetséges lenne, hogy a való élet konfliktusai az MMORPG-kben is megjelennek? - teszik fel a kérdést a Ludonauták honlapjukon. A játékkutatók által működtetett oldalon behatóan elemezték a japán Final Fantasy XI elleni, április 9.-én kezdődő cracker támadásokat.



Talán csak a véletlen műve de Kína épp e napon adott hangot felháborodásának, mert a szigetország tankönyveiből száműzték a japán háborús atrocitásokra utaló tartalmakat.
Mi köze van a kínai-japán ellentétnek a Final Fantasy XI-hez?



A kérdés a "gil-árusok" jelenségére vezethető vissza. Ők olyan játékosok, akik a virtuális fizetőeszközt árulnak valós pénzért, és a játékban gyakorta utalnak rájuk úgy, mint kínaiakra. Erre válaszul a legtöbb gil-árus maga is provokatív üzeneteket helyezett el játékos-profiljában, mint például "Bojkottáljuk a japán termékeket! Sokáig éljen a Kínai Népköztársaság!"